Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

O kwarantannie dla książek i działaniach biblioteki

Rządowy plan odmrażania gospodarki zakłada, 
że niebawem zostaną otwarte instytucje kultury w tym biblioteki.
Czytanie książek sprawia wiele przyjemności. Chwila z książką, to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim, korzyść dla naszego zdrowia. Między innymi zachowuje mózg w dobrej kondycji przez długie lata, polepsza pamięć w sędziwym wieku, pobudza do myślenia, relaksuje, odstresowuje. Książka bawi, motywuje, uświadamia, rozwija fantazję, wzmacnia poczucie własnej wartości, poszerza horyzonty myślowe.

Pomimo tego, że biblioteki są zamknięte dla czytelników, my pracujemy. Jesteśmy z Wami w  kontakcie poprzez media społecznościowe, telefony i maile. Bierzemy udział w licznych webinariach, pracując w innej niż dotychczas rzeczywistości. Śledzimy rynek wydawniczy, by po powrocie do normalności mieć dla Was wiele nowości książkowych na półkach. Pracujemy nad wdrożeniem nowego katalogu na stronie biblioteki. I tu prosimy o Wasze uwagi, czy wszystko działa poprawnie, czy katalog spełnia wasze oczekiwania. W miarę możliwości będziemy pracować nad ulepszeniami.  Porządkujemy księgozbiór, opracowujemy nowości, poprawiamy stare opisy książek.

Już niedługo otwieramy nasze biblioteki. Jeszcze tylko czekamy na konsultacje z Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Biblioteka Narodowa opublikowała zalecenia dotyczące traktowania zwracanych egzemplarzy po wznowieniu pracy bibliotek w Polsce. Książki będą musiały być w 14 dniowej kwarantannie. Drodzy czytelnicy prosimy, abyście nie dezynfekowali wypożyczonych książek żadnymi preparatami zawierającymi detergenty i alkohol, bo to po prostu niszczy książki.  Dni i godziny otwarcia Biblioteki oraz Filii zostały skrócone do odwołania z uwzględnieniem przerwy technicznej.

Niestety, biblioteka nie będzie przez jakiś czas (nie wiemy jaki) takim miejscem, jakim była przed pandemią.

W związku z wytycznymi konieczne będzie zachowanie wielu zasad bezpieczeństwa. Konieczna będzie dezynfekcja rąk przed wejściem do bibliotek. Oddawanie i wypożyczanie książek będzie się odbywało przy wejściu do pomieszczeń z zachowaniem bezpiecznej odległości między pracownikiem a użytkownikiem. Obowiązkowo również wszyscy musimy nosić maseczki ochronne. Pamiętajcie o tym!

Poniżej załączamy linki do zapoznania się z poniższymi wytycznymi:

Jak prawidłowo myć ręce
Jak skutecznie dezynfekować ręce
Jak prawidłowo najkładać i zdejmować maseczkę
Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć rękawice