Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Narodowe Czytanie Nowele Polskie

W sobotę 7 września podczas imienin Izabeli w Świetlicy “Pod Jaworem” odbyło się „Narodowe Czytanie”. Wydarzenie to było pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.

W akcję zorganizowaną przez Bibliotekę Publiczną Gminy Wiązowna we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz mieszkańcami sołectwa Izabela włączyli się zaproszeni goście oraz przedstawiciele władz samorządowych na czele z wójtem gminy Wiązowna Januszem Budnym.

„Narodowe Czytanie” zostało zapoczątkowane w 2012 r. lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Podczas tegorocznej ósmej już edycji akcji czytane były  polskie nowele. Wspólnym mianownikiem wybranych utworów była  polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia.

Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

Narodowe Czytanie to wydarzenie, które udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć wokół wspólnych celów i wspólnych wartości.

Po zakończonym czytaniu uczestnicy i lektorzy wzięli udział w zabawie z okazji imienin Izabeli. Gospodarze przygotowali moc atrakcji dla ciała i dla ducha.

Serdeczne podziękowania za aktywne włączenie się do akcji Narodowego Czytania składamy wszystkim lektorom oraz uczestnikom.

Szczególnie dziękujemy Panu Radosławowi Wisińskiemu właścicielowi “Poczty tortowej” za okazane wsparcie w postaci przepysznych wypieków.

Tekst: M.K.

Foto: J.B., G.K., K.M., M.B., D.B., M.K.