Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

“Linnea w ogrodzie Moneta”

Biblioteka w Gliniance była miejscem spotkania i warsztatów przygotowanych dla dzieci ze świetlicy środowiskowej pn. “Świetlica marzeń” Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej działającej przy Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance, które odbyły się w środę 13 marca w otoczeniu kwiatów i roślin.

Dzieci zapoznały się z zawodem bibliotekarza oraz księgozbiorem dla dzieci i młodzieży. Młodzi uczestnicy dowiedzieli się , co należy zrobić aby zapisać się do biblioteki i by móc wypożyczać książki do domu. Ogromną atrakcją okazały się zarchiwizowane “Powiązania”. Wielkie księgi okazały się ciekawą lekturą, w której można było odnaleźć wiele ciekawych informacji z minionych lat.

Motywem przewodnim spotkania była książka autorstwa Leny Anderson i Christiny Björk pt. “Linnea w ogrodzie Moneta”, która przybliżyła dzieciom postać Claude’a Moneta, jednego z twórców i czołowych przedstawicieli impresjonizmu. Książka przeniosła młodych słuchaczy w czasy i miejsca, w których żył Monet, do różowego domku pełnego dzieci oraz ukazała jego piękne obrazy, takie jak: “Impresja, wschód słońca”, “Nenufary”, “Japoński mostek” i inne. Malowanie w plenerze w naturalnym oświetleniu było nowatorskie i charakterystyczne dla impresjonistów.

W dalszej części spotkania dzieci pod kierunkiem pani Agnieszki samodzielnie wykonały roślinne kompozycje. Praca miała na celu rozbudzić wyobraźnię, estetykę  oraz zapoznać młodzież z zawodem florysty.

Spotkanie zorganizowane przez bibliotekę miało na celu popularyzację czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenie do korzystania ze zbiorów biblioteki i do częstych jej odwiedzin.

Tekst: M.B.

Foto: M.K., M.B.