Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

 

Renata Piątkowska to polska pisarka książek dla dzieci. Wśród najbardziej popularnych tytułów autorstwa tej pisarki są między innymi: “Najwierniejsi Przyjaciele. Niezwykłe psie historie”, “Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści”, “Zbój opowiadania o koniach i konikach”.  Autorka od dziecka interesowała się literaturą dla najmłodszych, a pasję do książek rozbudziła w niej przede wszystkim Tove Jansson i jej przygody „Muminków”. Kiedy dorosła, zapragnęła spełnić marzenie z dzieciństwa i została pisarką.
Książki Piątkowskiej są przepełnione ciepłem i humorem oraz zawierają wiele walorów edukacyjnych. Zdobyła wiele nagród literackich.

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 czerwca 2017 r. rok 2018 ustanowiono Rokiem Ireny Sendlerowej, oddając w ten sposób “hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka. Była to okazja do spotkania z autorką poruszającą temat wojny Renatą Piątkowską autorką książki “Wszystkie moje mamy”. Pisarce towarzyszyła lektorka, Elżbieta Malwina Kożurno, która przeczytała fragment książki.

W spotkaniu uczestniczyła klasa 6 szkoły podstawowej  z Wiązowny. Autorka w przejmujący sposób zobrazowała uczestnikom piekło codziennego życia w getcie, przedstawiając losy małego żydowskiego chłopca uratowanego z warszawskiego getta przez Irenę Sendlerową.  Przedstawiła postać Ireny Sendlerowej, która w czasie wojny pomagała i uratowała 2500 żydowskich dzieci  od niemieckiej zagłady. Miała wielu zaufanych ludzi, którzy jej w tym pomagali m.in. lekarze, kierowcy, siostry zakonne. Wszyscy narażali swoje życie i swoich najbliższych ponieważ za pomoc Żydom groziła śmierć.

Było to wartościowe spotkanie, a właściwie przejmująca lekcja historii, która wywarła na uczestnikach ogromne wrażenie.

Po zakończeniu nie obyło się bez pamiątkowego zdjęcia i wpisu do kroniki biblioteki.