“Odjazdowy Bibliotekarz – 2018”

Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna po raz pierwszy włączyła się w organizację  akcji promującej biblioteki, książki i czytelnictwo –  rajd rowerowy  „Odjazdowy  Bibliotekarz”.

Akcja  organizowana  jest z okazji obchodzonego w maju Dniu Bibliotekarza oraz Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.  Pierwsza edycja rajdu odbyła się w Łodzi w 2010 roku. Jesienią 2012 r. obecnie akcja przekroczyła już granice  naszego kraju.

Bibliotekarze, Czytelnicy,  miłośnicy książek   i rowerów spotkali się przed budynkiem Powiatowej  Biblioteki Publicznej  w Otwocku, by  razem  wyruszyć  rowerem  i pokonać trasę (ok. 14 km)  do   Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie.  Każdy z uczestników ubrany  w pomarańczowe lub białe koszulki oraz pomarańczowe apaszki z napisem „Odjazdowy Bibliotekarz”. Po  przyjeździe  na   uczestników rajdu  czekały  pieczone kiełbaski ,  kawa, herbata i pyszne ciasta.  Po krótkim odpoczynku  był czas na  zwiedzania  całego terenu m.in. ekspozycji przedstawiającej fragment lasu z jej naturalnymi mieszkańcami.

Głównym organizatorem rajdu była  Powiatowa Biblioteka Publiczna w Otwocku, współorganizatorami  Biblioteki Publiczne  z :  Celestynowa, Józefowa, Sobień Jezior i Wiązowny oraz Centrum Edukacji Leśnej, które udostępniło nam  miejsce. Każda z bibliotek przygotowała  stoiska  z książkami i  wiele atrakcji dla dzieci. Był to bardzo aktywnie i miło spędzony czas.

Nad bezpieczeństwem  rajdu   czuwała  miejscowa policja.

Tekst : T.N.

Foto: M.K., M.B., D.M., A.I.