Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Niebezpieczne uzależnienia – poradniki dla dzieci, młodzieży i ich rodziców

Dzięki otrzymanej dotacji z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, nasze placówki w Wiązownie, Duchnowie i Gliniance pozyskały szereg ciekawych i bardzo aktualnych poradników, w tym dotyczących coraz powszechniejszego uzależnienia dzieci i młodzieży od komputera oraz urządzeń mobilnych; smartfonów i tabletów:

Cyfrowa demencjaManfred Spitzer “Cyfrowa demencja. W jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci.”

Cyfrowa demencja to określenie, którego przed kilku laty użyli południowokoreańscy lekarze do opisania symptomów chorobowych – zarówno psychicznych, jak i fizycznych – będących skutkiem niekontrolowanego korzystania z mediów cyfrowych. Renomowany niemiecki psychiatra i neurobiolog, Manfred Spitzer, daje w swojej książce szczegółowy wgląd w istotę i przyczyny tego zjawiska.

Bezpieczny komputerPiotr Haraszewski “Bezpieczny komputer?”

Książeczka “Bezpieczny komputer?” wprowadzi dzieci w elementarne zasady bezpiecznego posługiwania się tym wspaniałym osiągnięciem cywilizacyjnym. Dzięki lekturze niniejszej książeczki będą one mogły lepiej zdać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie mogą być związane z bezkrytycznym dostępem do internetu. Rosnąca fala wirtualnej przestępczości razem z nowego typu uzależnieniami osobowościowymi stanowią obecnie, szczególnie dla młodego pokolenia, ogromne źródło zagrożeń. Młodzież cechuje zwykle wielka otwartość, zaufanie i niestety brak tak bardzo potrzebnego doświadczenia życiowego, które byłoby dla nich ochroną przed niepotrzebnymi problemami. Zamiast więc zakazywać tego, czego i tak nie da się powstrzymać, postawmy na dobrą edukację i uświadomienie, które prowadzą do wzrostu osobistej samodyscypliny i samokontroli, tak bardzo potrzebnych na co dzień w dorosłym życiu.

Wyłącz zanim będzie za późnoPetra Schuhler “Wyłącz zanim będzie za późno”

W tej książce terapeuci omawiają symptomy, przyczyny i skutki uzależnienia od komputera i Internetu. Opisują też autentyczne doświadczenia i terapie swoich pacjentów. Wnikliwie wyjaśniają słownictwo używane w grach komputerowych i na różnych portalach oraz wpływ kryjących się za nim treści na ludzką psychikę. Całość została wzbogacona materiałami graficznymi obrazującymi poszczególne zagadnienia.

To doskonały poradnik dla tych, którzy szukają dróg wyjścia z problemów z komputerem, a także ich rodzin oraz terapeutów.

Patologia cyfrowego dzieciństwaStanisław Kozak “Patologia cyfrowego dzieciństwa i młodości. Przyczyny, skutki, zapobieganie w rodzinach i w szkołach”

Problematyka książki dotyczy funkcjonowania rodziny w Polsce w XXI wieku pod wpływem technologii cyfrowej (np. Internet, komunikatory, smartfony). Oprócz bezspornych korzyści dotyczących komunikowania się w cyberprzestrzeni dzieci i młodzieży występują jednak, i to często, bardzo poważne zagrożenia dla ich aktualnego oraz przyszłego rozwoju psychicznego i społecznego (np. więzi koleżeńskie), a także rozwoju moralnego (zachowania nieetyczne). Internet jest bowiem również narzędziem bardzo niebezpiecznym, narzędziem np. przemocy psychicznej. Autor ukazuje przyczyny, skutki oraz informacje, jak zapobiegać tej patologii w rodzinach i w szkołach.

Inne poradniki dla rodziców:

Nasze dzieci w dżungli życiaKrzysztof Wojcieszek “Nasze dzieci w dżungli życia: jak pomóc im przetrwać”

Autor porusza niezwykle ważne problemy współczesności, z akcentem na źródła zachowań zagrażających życiu i zdrowiu ludzkiemu, czyniąc to w sposób niearbitralny. Ukazuje sytuacje, przytacza doniesienia medialne, daje przykłady zaczerpnięte zarówno ze źródeł naukowych, jak i z własnego doświadczenia życiowego. Wskazując pedagogiczne implikacje wielu zagrożeń współczesnego świata, posługuje się metaforą dżungli, która doskonale opisuje to, co dzieje się w aktualnie doświadczanej przez nas rzeczywistości.

Moja córka narkomankaHelena Rogal “Moja córka narkomanka”

Opowieść matki, która przez wiele lat walczyła z uzależnieniem córki od narkotyków.

Z recenzji: my – terapeuci, specjaliści terapii uzależnień, psycholodzy i inni `pomagacze`, próbujemy towarzyszyć rodzicom w koszmarnej drodze przez uzależnienie dziecka. Dziecko zatracające się w beznadziei uzależnienia to najtrudniejszy towarzysz naszego życia. Czy możemy wyobrazić sobie, co wtedy można czuć? Co dzieje się w głowach i sercach kochających? Moim zadanie – nie. To im – bliskim należy oddać głos.
Adam Nyk, terapeuta

Nic dodać, nic ująć – taka jest ta książka. W drodze przez `piekło` uzależnienia swoich dzieci rodzice przeżywają niedowierzanie, ZAPRZECZANIE, zagubienie, wstyd, osamotnienie, rozpacz, żal i niechęć do własnych dzieci za życie, które na nas ściągają. Autorka pisze szczerze i z serca, przez to książka może być pomocą i podporą. A także wsparciem w konsekwencji, uważności i szczerości w relacjach z dziećmi, w dążeniu do niezaniechania, szczególnie w chwilach słabości, w podtrzymywaniu wiary i trudnej, ale nieustającej miłości. Autorce dziękuje za napisanie tej książki. Życzę Jej i Ali zdrowia i dobrego życia .
Basia mama ś.p Marcina

Opracowanie: Joanna Filimonow;  opisy książek pochodzą od Wydawców.