Powiększ czcionkę Zmniejsz czcionkę Klawisze dostępności

Nie żyje Joanna Chmielewska

7 października w wieku 81 lat  zmarła Joanna Chmielewska.
Joanna Chmielewska, a właściwie Irena Barbara Kühn urodziła się 2 kwietnia 1932 roku w Warszawie. Była autorką powieści sensacyjnych, kryminalnych, komedii obyczajowych, a także książek dla dzieci i młodzieży.
Chmielewska była obecna na polskiej scenie literackiej od lat 60., napisała kilkadziesiąt powieści. Do najpopularniejszych należą: “Wszyscy jesteśmy podejrzani”, “Krokodyl z kraju Karoliny”, “Lesio. Powieść, nie da się ukryć satyryczna”, “Romans wszech czasów”, “Nawiedzony dom”, “Całe zdanie nieboszczyka”. We wrześniu ukazał się kolejny kryminał – “Zbrodnia w efekcie”.
Podstawą książek Chmielewskiej jest wątek kryminalny, na którym oparta jest wartka fabuła, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, sytuacji komicznych i niezwykłych, często groteskowych.

Narratorką bywa często bohaterka o imieniu Joanna, architekt i pisarka, posiadająca wyraźne cechy autorki. Komizm powieści Chmielewskiej wynika z niezwykłych sytuacji, jakie stają się udziałem roztrzepanej Joanny i jej przyjaciół, a zwłaszcza mieszkającej w Danii przyjaciółki Alicji. Dzięki zastosowaniu niekonwencjonalnych, “kobiecych” metod prywatnego śledztwa Joanna rozwiązuje tajemnice licznych morderstw i kradzieży.
Każda nowa książka Joanny Chmielewskiej prawie automatycznie wędrowała na szczyty polskich list bestsellerów i utrzymywała się tam długo. Łączny nakład jej utworów przekroczył w Polsce 6 milionów egzemplarzy, a w Rosji – gdzie Chmielewska była uważana za najpoczytniejszą pisarkę zagraniczną – 8 milionów.
Wszystkie utwory powieściowe Joanny Chmielewskiej były wielokrotnie wznawiane, a niektóre adaptowane dla potrzeb filmu i telewizji.

Źródło: Wikipedia