Historia biblioteki w Duchnowie

biblioteka_duchnow_1Po drugiej wojnie światowej do Duchnowa przyjechała Pani Janina Dobrzelecka. Przyjechała do swojego brata Zygmunta Borowskiego, aby pomóc mu prowadzić sklep. Mieszkali w budynku który znajdował się w sąsiedztwie obecnego budynku mleczarni. Brat Pani Dobrzeleckiej był lotnikiem – uczestnikiem bitwy o Anglię. Ożenił się w Duchnowie z p. Rzyśkiewicz.
Pani J. Dobrzelecka przywiozła ze sobą z Warszawy książki, które wypożyczała mieszkańcom Duchnowa. Dobrze znała język francuski i chętnie uczyła dzieci słówek i konwersacji w tym języku.
Ponieważ zainteresowanie książką było duże, Pani J. Dobrzelecka otrzymała od władz gromadzkich lokal na bibliotekę i fundusze na zakup książek. Lokal ten mieścił się w budynku wiejskim na parterze. W budynku tym by również sklep GS „S.Ch.” i Ochotnicza Straż Pożąrna. Prawa strona budynku była zniszczona. W latach 1985-90 generalnego remontu budynku dokonał Naczelnik Gminy Pan Krzysztof Kilbach. Biblioteka otrzymała piękny, wykończony w drewnie lokal na poddaszu.
Pierwszego wpisu do księgi inwentarzowej dokonano 28 lutego 1961r. i tę datę należy przyjąć jako datę utworzenia Filii Biblioteki w Duchnowie. Była to Filia Biblioteki Gromadzkiej w Wiązownie. Pani Janina Dobrzelecka prowadziła Bibliotekę do 1976 r. Ze względu na podeszły wiek zrezygnowała z pracy i zamieszkała w Domu Opieki w Górze Kalwarii. Bibliotekę przejęła Pani Krystyna Kowalczyk, prowadziła ją krótko bo tylko do 30 kwietnia 1977r.
Od 01 maja 1977 r. rozpoczęła pracę w Bibliotece Pani Jadwiga Żak. Pracowała do stycznia 1982r. Zmarła w dniu 22.02.1982r.
Od 15 maja 1982 r. do 05 listopada 1996 r. Biblioteke prowadziła Pani Grażyna Witan. Zginęła tragicznie w wypadku. Od 01 stycznia 1997 r. do kwietnia 2013 r. Kierownikiem Filii Biblioteki w Duchnowie była Pani Daniela Rogala, następnie do czerwca 2016 r. funkcję tą pełniła Pani Marzena Kopka. Kolejnym kierownikiem tej placówki była Pani Iryna Rosińska. Obecnie od kwietnia 2017 r. w bibliotece pracuje Pani Katarzyna Jędrzejewska.
Obecnie księgozbiór Biblioteki liczy 7 007 vol. – książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Rocznie z księgozbioru korzysta ok. 250 czytelników.