“Baśnią powiązani,….” na przeglądzie nowości wydawniczych

W dniu dzisiejszym w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy – Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego podczas przeglądu nowości wydawniczych zaprezentowane zostały  baśnie pt.”Baśnią powiązani, w baśni zaczytani autorstwa Katarzyny Kępińskiej z przepięknymi ilustracjami Emilii Bronikowskiej.

Recenzenci byli pod wrażeniem utworu zarówno pod względem treści jak i ilustracji.

“Wydanie książki jest piękną, najbardziej wyrazistą formą uczczenia jubileuszu biblioteki. Utwór Katarzyny Kępińskiej powstał z okazji siedemdziesiątej rocznicy powstania Biblioteki Publicznej w Wiązownie, co sygnalizuje poniekąd subtelna wskazówka w tytule. Nie mamy do czynienia ze zwykłą okolicznościową publikacją, którą czytelnicy są zainteresowani tylko w dniu jubileuszu. „Baśnią powiązani, w baśni zaczytani…” to książka będąca owocem międzypokoleniowej współpracy. Za warstwę ilustracyjną odpowiadała Emilia Bronikowska, która podczas pracy miała zaledwie trzynaście lat. Rysunki choć może jeszcze trochę dziecięco wrażliwe, zwiastują narodziny plastycznego talentu czystej wody. Z drugiej strony taki styl pasuje do baśniowej konwencji tekstu opartego na kilku odrębnych historiach związanych z miejscowością. Katarzyna Kępińska snuje między innymi legendę o etymologii nazwy Wiązowna. Opis legendarnych prapoczątków miesza się z odniesieniami do prawdy historycznej. Autorka w jednym z wątków odwołuje się losów biskupa Adama Krasińskiego, który w latach 1764-1767 ukrywał się w pałacu w Wiązownie przed szpiegami carycy Katarzyny II. W wielu miejscach zgrabnie zaznacza dawne różnice społeczne, podział świata na biedotę i bogaczy etc. Wszystkie motywy konieczne do realizacji gatunkowej zostały wprowadzone zgodnie z zasadami decorum. Całość jest bardzo przyjemna w odbiorze oraz idealna do lektury familijnej.” – recenzja Pawła Jaskulskiego.