Od piktogramów do alfabetu – historia pisma

Pismo jest jednym z najważniejszych wynalazków ludzkości. Na dzisiejszych warsztatach w bibliotece w Wiązownie uczniowie klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej w Wiązownie poznali jego  historię.

Z ogromnym zaciekawieniem dzieci wysłuchały opowieści o tym jak porozumiewali się ludzie w prehistorii oraz jak kształtowało się pismo. Poznały również budowę pióra wiecznego oraz techniki posługiwania się nim.

W części praktycznej każdy miał okazję spróbować swoich sił w kaligrafii pisząc przy użyciu pióra wiecznego, pióra gęsiego lub kolorując wykonane dzieła tuszem kreślarskim. Niebywałą atrakcją okazała się również możliwość pisania na woskowym notatniku wykonanym z wosku pszczelego.

Na koniec warsztatów uczestnicy mogli przebrać się w strój mnicha i wykonać pamiątkowe zdjęcie z zabytkowymi elementami.

Dzisiejsze spotkanie było okazją do zapoznania dzieci z biblioteką, katalogiem elektronicznym oraz przedstawieniem warunków korzystania z księgozbioru.

Serdecznie dziękujemy “Furtce Wyobraźni” za poprowadzenie wspaniałych warsztatów.

Tekst i foto: M.K.