Tradycje i zwyczaje wielkanocne

O malowaniu kolorowych pisanek zwanych kraszankami, o przystrajaniu koszyczków, o święceniu pokarmów, o wspólnym rodzinnym śniadaniu, o zajączku, który przynosi słodkości, o strojeniu domów, okien i stołów zielonymi gałązkami, figurkami baranków, kurczaków, zajączków, o śmigusie i dyngusie rozmawialiśmy z dziećmi z Przedszkola Karolek.

Dni poprzedzające Wielkanoc to Triduum Paschalne, podczas których przygotowujemy się do świąt. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę szczególnie celebrowane jest misterium paschalne. To obrzędy kościoła katolickiego.

Śmigus to smaganie po nogach wiosennymi gałązkami. Dyngus to oblewanie wodą. O tych i innych zwyczajach przeczytaliśmy w książce pt. “Moje święta” B. Stankiewicz – Gawrysiak.

Przedszkolaki zapoznały się z biblioteką, książkami dla dzieci i wykonały piękne kartki świąteczne. Musiały też odnaleźć w bibliotece wielkanocne zajączki i jajka.

Tekst: M.B.

Foto: M.K.